تحقیق در مورد نيكل

مشخصات فایل مورد نظر در مورد تحقیق در مورد نيكل آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.
تحقیق در مورد نيكل |1478385|dgj

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 8 صفحه

قسمتی از متن .doc :

JB: 257 -1- نیکل

تالیف و ترجمه: دکتر حسینعلی راسخ

یزان نیکل در سطح قابل استفاده زمین درصد وزنی، عدد اتمی 28، جرم اتمی نسبی 58/71 نقطه جوش 27300 C نقطه ذوب دانسیته( 25-C0) : ، درجات اکسایش: 2+ و 3+ ، شعاع یونی پتانسیل استاندارد

پیش آمد در طبیعت: نیکل اکثر همراه با آهن و مس متصل با گوگرد ، آرو سنیم و آنتیموان در طبیعت یافت می شود.

چندین سنگ معدنی نیکل عبارتند از:

سنگریزیه زرد نیکل به فرمول Nis

سنگریزیه قرمز نیکل به فرمول NiAs

بریت هاوپتیت به فرمول NiSb

از اهمیت صنعتی گارنیریت به فرمول برخوردار است.

نیکل همراه با آهن در میتوریتسن وجود دارد.

طرز تهیه:

بر اساس یک فرآیند غنی سازی پیچیده ابتدا اکسید نیکل تهیه می شود.

اکسید نیکل بوسیله کربن( کک) احیا می شود. نیکل خالص بر اساس فرایند موند( Mondverfahren) از تتراکربونیل نیکل 4( CO) Ni به دست می آید.

اهمیت:

کاربرد نیکل عمدتا در آلیاژ سازی می باشد. نیکل در ساختن فولادهای نیکلی که اکسید نمی شوند، کاربرد دارد. برای مثال می توانیم از آلیاژ کروم- نیکل دار فولاد V2A نام ببریم که در برابر حرارت و خوردگی مقاومت بالائی دارد. نیکل برای ساختن مقاومت های الکتریکی کاربرد دارد. از جمله این مقاومت های الکتریکی می توانیم از کنستانتان ( Konstantan) و نیکرم( Nichrom) و مانگانین( Manganin) نام ببریم. نیکل بسیار خوب تقسیم شده( پودر نیکل) بعنوان کاتالیزور برای هیدروژفنیزه کردن کاربرد دارد. در آکومولاتور ادیسن (Edison-Akkumulator) ترکیب نیکل( III) اکسید هیدرات بعنوان ماده الکترود اهمیت دارد.

نمک های نیکل برای وان ها گالوانی مورد استفاده قرار می گیرند.

خصوصیات کلی

نیکل همراه با کبالت و آهن و همچنین عناصر پلاتین در گروه هشتم فرعی از جدول تناوبی قرار دارد. نیکل در ترکیباتش بطور کلی دارای درجه اکسایش +2 می باشد. با درجه اکسایش +3 از جمله نیکل در اکسید نیکل به فرمول حدودی Ni2D3 یافت می شود. ترکیبات Ni(IV) و (I) Ni همچنین شناخته شده می باشند. ترکیبات سنگهای Ni(II) معمولاً سبز هستند. نمکهای بدون آب نیکل (II) اکثراً زرد هستند.

خصوصیات نمکهای نیکل به خصوصیات نمکهای روی در محلول آبی شبیه هستند.

واکنش های زیر را در محلول آبی با NiSO4 یا Ni(NO3)2 و یا با محلولهای آنالیز آماده شده توسط کارشناس آزمایشگاهی انجام دهید.

واکنش Ni+2 با NaOH

با NoDH نیکل(II) تشکیل 2( OH) Ni می دهد، بر خلاف Zn(OH) رسوب Ni(OH)2 اگر مقدار سود را زیاد کنیم، دوباره در آب حل نمی شود. رسوب Ni(OH)2 سبزرنگ می باشد. بوسیله مواد اکسید کننده قوی مانند Br2, CL2 رسوب سبزرنگ به اکسید سیاه رنگی تبدیل می شود. آب اکسیژنه ( H2O2) نمی تواند رسوب را اکسید کند.

3- واکنش Ni+2 با آمونیاک:

Ni+2 با آمونیاک رسوب سبز روشنی می سازد که بر اثر افزایش NH3 دوباره حل می شود و کمپلکس آبی رنگ را بوجود می آورد. در حضور نمکهای امنیم رسوبی تشکیل نمی شود.

3- واکنش Ni2+ با ارتوپروپین( Urotropion):

نمکهای Ni+2 با اورتروپین در سرما تشکیل رسوب نمی دهند، اما اگر آنها را بجوشانید، بعلت هیدرولیزیک مقدار از نیکل بصورت Ni(OH)2 ته نشین می شود. در حضور نمکهای امونیم رسوب تشکیل نمی شود.

4- واکنش Ni2+ با Na2CO3 ( سدیم کربنات):

از واکنش بین Ni+2 با Na2CO3 رسوب سبزرنی که شامل مخلوطی از کربنات با نمکهای بازی است بوجود می آید، که دارای ترکیب متغیر می باشد.

5- واکنش Ni+2 با فسفاتها:

Ni+2 در محلولهای خنثی و بازی با فسفاتها تشکیل رسوب نیکل فسفات میدهد که دارای ترکیب متغیر است. این رسوب در اسیدها و آمونیاک حل می شود.

واکنش Ni+2 با H2S و2( (NH4 در محلول اسیدی رسوبی بوجود نمی آید. در محلول خنثی یا آمونیاکی مادامیکه هوا بدرون واکنش وارد نشود، رسوب سیاه رنگ NiS بوجود می آید، که در اسید حل می شود.

مادامیکه هوا اجازه ورود داشته باشد و آمونیم سولفید بمیزان بیش از مقدار لازم موجود باشد، در ابتدا رسوب Ni(OH)S بوجود می آید، که سپس به Ni2S3 تبدیل می شود. با آمونیم پلی سولفید درجا رسوب Ni2S3 تشکیل می شود.

Ni2S3 و Co2S3 بر خلاف سولفیدهای دیگر گروه (NH4)2S در اسید کلریدریک رقیق و سرد حل نمی شوند. یا اینکه خیلی کم حل می شوند. رسوب سولفید کبالت( III) و سولفید نیکل( III) در اسید نیتریک غلیظ و محلول H2O2 که با اسید استیک اسیدی شده است، حل می شوند.مطالب دیگر:
جزوه آموزشی معماری معاصر ایران از نگاه میرمیران پاورپوینت علل پرخاشگری و نزاع در جامعه جزوه آموزشی های تک HI_TECHتحقیق در مورد ادوات ورودی و خروجییك كنترل كننده قابل برنامه ریزی Plc 20 ص تحقیق در مورد ارگونومی 50 ص تحقیق در مورد امنیت شبكه تحقیق در مورد تولید فنر تخت اتومبیل تحقیق در مورد حافظه 23 ص تحقیق در مورد حافظه پایدار تحقیق در مورد حقوق بین الملل جوانان 18 ص تحقیق در مورد خلاقیت و نوآوری 13 ص تحقیق در مورد خورشید گرفتگی 10 ص تحقیق در مورد دلایل رویكرد به گیاهان دارویی تحقیق در مورد جزئیات اجرایی ساختمان های بتنی 15 ص تحقیق در مورد دلفین تحقیق در مورد دماسنج نواری تحقیق در مورد بسته بندی 105 ص تحقیق در مورد دیسك نوری – مغناطیسی چیست تحقیق در مورد رسانای الكتریكی 14 ص تحقیق در مورد رفتار سازمانی 1